eDeska
Dětský domov, Základní škola a Střední škola, Žatec, příspěvková organizace - idatabaze.czDětské domovy - idatabaze.cz

Beach přehazovaná

V sobotu 1.10.2016 jsme se podruhé zúčastnili turnaje v přehazované ( dětská obdoba beach volejbalu pro děti) v překrásném prostředí klubu Beach Ládví. Akce byla pořádána Nadací Terezy Maxové a jako…

Rozloučení s prázdninami

Prázdniny se pomalu chýlily ke konci a aby to našim dětem nebylo líto, vypravili jsme se na výlet do Prahy. U Obecního domu na nás čekala paní průvodkyně, která nás vzala na Královskou cestu. Vyprávěl…

Pěšky městem Podbořany

Prázdniny sice už skončily, ale to neznamená, že bychom si dál neužívali slunečného konce léta a stále nás to táhne ven do přírody. 10. září jsme se skupinkou sedmi malých i větších dětí vyrazili na t…

biostatek Valeč - brána do modulu ENVIRO

24.08.2009 16:11

ENVIRO je jeden z modulů tvořících projekt Podaná ruka.
Projekt Podaná ruka, celým názvem „Podaná ruka – zlepšení podmínek pro vzdělávání žáků ze škol a klientů dětských domovů v podkrušnohorském regionu“ je nový projekt, jehož se účastníme. Je vystavěn jako vzdělávací a tréninkový.

Nositelem projektu je občanské sdružení GENESIA o.s. a náš dětský domov se jej účastní jako partner.
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

U nás se modul ENVIRO rozběhl v červnu 2009 a účastní se jej 15 dětí z 6. – 9. tříd základní školy praktické při Dětském domově, ZŠ a SŠ v Žatci.

Náplní modulu je teoretická i praktická environmentální výchova – přednášky, besedy, návštěva biostatku, každodenní třídění odpadů, exkurze ve sluneční elektrárně a v ekologickém středisku, sázení stromků a možná i další aktivity – záleží na čase a penězích.

Co to vlastně je environmentální? V encyklopedii jsme na toto téma našli množství odkazů. Vybrali jsme některé:
- Environmentalismus - zabývá se vztahy mezi přírodou a společností.
- Environmentální zdroje (zdroje životního prostředí) - jsou všechny složky přírody, které umožňují vznik a existenci všech forem života na Zemi.
- Environmentální výchova - znamená výchovu k odpovědnému zacházení s životním prostředím. Tématy environmentální výchovy jsou například energie, hospodaření s odpady a jejich třídění, obnovitelné a neobnovitelné zdroje, ochrana životního prostředí, změny klimatu a další.
Takže jsme si řekli, že environmentální výchova je výchova k takovému způsobu žití, které umožní život i těm, co přijdou po nás. A ještě nám všem v tom bude dobře. Kde tohle umějí?

Na biostatku ve Valči.

Teoreticky i prakticky.

                         

Biostatek Valeč leží v obci Valeč v Karlovarském kraji. Jinak je to asi půl hodiny jízdy autem za Podbořany a od Žatce cca 50 minut. Je tam krásně.
Statek sestává zejména ze sadu, ve kterém žijí a taky se pasou ovečky. Celé stádo oveček. Hlídá je čuvačka Bača, slovenská rodačka, která má péči o ovčí stádo v genech. Děti z ní byly nadšené. Sad je nyní tvořen zejména vysokokmennými jabloněmi, ale když jsme tam v červnu byli na exkurzi, byly tam už vysázeny i jiné stromky, zatím pečlivě chráněné před mlsnými ovčími papulkami.
Na biostatku farmaří Vojtěch a Lenka a kromě toho, že farmaří, pedagogicky vedou exkurze pro děti všech věkových stupňů. Dělají to úžasně. Našich 15 dětí u nich strávilo dopoledne zážitkovým učením a naučily se mnohé – kdo všechno tvoří ovčí stádo, čili není ovečka jako ovečka, ale jsou jehňátka, bahnice, skopečci, berani …. , jak se ovečky stříhají a co všechno se může vyrobit z ovčí vlny, co ovce spásají, jak se ošetřují a jak je co nejšikovněji převést na jinou pastvinu. Kluci si opravdu vyzkoušeli stříhání – za asistence Vojty – a překvapivě jim to šlo; měli dobrého učitele.
Dalším bodem programu bylo včelstvo. V sadu je maringotka s mnoha úly a děti měly možnost za dostatečných bezpečnostních opatření navštívit včelky u nich doma. V plástech už bylo i dost medu, a tak klukům bylo umožněno medík vlastnoručně vytočit. Nejprve speciálním nářadím plást odvíčkovali od vosku a pak vložili do medometu – a pak točili a točili – a pak dole začal vytékat zlatožlutý, voňavý a zářivý med … Nádhera. Kluci si to užili. Med je bio a na statku se dá koupit.

                                  

Lenka jej pak všem dětem nabídla k oslazení čerstvého mátového čaje z vlastní máty. Máty z permakulturní zahrádky.

                                                                                          

Čaj byl úžasný. Permakulturní zahrádka taky; ocitli jsme se v jiné civilizaci – žádné narovnané záhonky a umetené cestičky, žádné postřiky proti mandelinkám, žádné rostlinky seřazené v řadách jako podle pravítka, ale vyvýšené speciálně vystavěné záhonky a pyramidky, domov pro společenství rostlin a bylin, které sobě navzájem dělají ochránce … . Krásná symbióza. Kromě toho, že děti poznávaly vysázenou zeleninu a byliny, vyzkoušely, jak chutnají. Chutnaly výborně.
To už se čas vyměřený exkurzi chýlil ke konci a pomaličku jsme se začali loučit. Loučení se trošku protáhlo, protože ovčí stádo zrovna přecházelo na pastvu do parku a naši kluci tak přišli k možnosti asistovat při přehánění. Dostali suché chlebíky a ovečky šly za nimi skoro bez pobízení.

Na biostatku se nám moc líbilo. Děti se zážitkovým způsobem naučily přehršel poznatků, nadýchaly se čistého osvěžujícího vzduchu a tak jaksi mimoděk nadýchly i jeden ze způsobů, jak žít v pokoře a respektu před přírodou, která nás živí a na které jsme bytostně závislí.

Protože jsme byli opravdu nadšení, výlet či exkurzi do Valče s radostí doporučujeme. Kontakt najdete na www.biostatek.cz . 


                                                                                Děti a tety z dětského domova v Žatci.

 Starší články